11 – Sınıf Öğretmeniyle konuşma – Conversation with the teacher

Anne: Merhaba, Ben Murat Demir’in annesiyim.(velisiyim) Hello, I’m Murat Demir’s mother. (custodian/parent)
Öğretmen: Hoş geldiniz. Şöyle oturun. Ben Murat’ın notlarına baktım. Hepsi Welcome, please sit here. I looked at Murat’s grades.
çok iyi fakat Murat biraz dalgın, derslerde sıkılıyor gibi. They are all fine but Murat seems not to be very interested, it seems he gets bored during the lessons.
Matematiği ve müziği çok iyi ama tarih , coğrafyayı sevmiyor. He is doing very well in maths and music but he doesn’t enjoy geography and history.
Coğrafyadan altı , tarihten beş aldı. Fena değil tabii Ama diğer bütün dersleri daha iyi. He got a 6 in geogpraphy and a 5 in history but all his other gradess are better.
Arkadaşlarıyla uyumlu, genelde sessiz ve nazik bir talebe. He gets along with his friends, is generally quiet and nice to them.
Anne: Bunları duyduğuma memnun oldum. Evde de güzel ders çalışıyor, odası muntazam ve temiz. Happy to hear that. He works very well at home. His room is tidy and clean.
Öğretmen: Korkmaya gerek yok. Murat sınıfımdaki en iyi talebelerimden biri. Nothing to be afraid. Murat is one of the best students in my class.
Anne: Eşime de anlatınca o da sevinecek. İyi günler. Teşekkürler Veli Bey. When I tell my husband he’ll be glad too. Thanks a lot Mr. Veli.